Arkusze kalkulacyjne – eksperci do zadań specjalnych

Rosnąca liczba danych, nad którymi trzeba jakoś zapanować i w jakiś sposób analizować rośnie lawinowo. Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie jakiejkolwiek firmy bez arkuszy kalkulacyjnych.

Czym są arkusze kalkulacyjne?

To programy komputerowe przeznaczone do wprowadzania i analizowania dużych ilości danych. Wprowadzone do programu wartości możemy sumować, odejmować, dzielić, mnożyć, liczyć średnią, medianę, a także wykonywać wiele dalece bardziej skomplikowanych operacji matematycznych i nie tylko. Dane w takim programie możemy sortować, filtrować, porównywać, co znacznie ułatwia wyciąganie wniosków ze zgromadzonych informacji.

Jaki program wybrać?

Dostępnych jest wiele arkuszy kalkulacyjnych, więc mamy możliwość wyboru, w zależności od naszych potrzeb. Największą chyba renomą cieszy się MS Excel. Jest to płatne oprogramowanie komercyjne o ogromnych możliwościach, wchodzące w skład pakietu MS Office. Kto nie chce wydawać pieniędzy, może skłonić się ku opcji darmowych pakietów biurowych, które również oferują rozbudowane arkusze kalkulacyjne, w pełni zaspokajające podstawowe potrzeby.

Co to system ERP? Korzyści z korzystania z platformy

Jako najlepszy przykład można podać tu LibreOffice. Jest to program na wolnej licencji, więc możemy używać go bez przeszkód, również komercyjnie. Kto jest przyzwyczajony do interfejsu „wstążki” znanego z MS Excel może zainteresować się pakietem WPS Office. Jest on bliźniaczo podobny do rozwiązań Microsoftu, a przy tym darmowy, choć tylko do użytku niekomercyjnego! Warto więc przed wyborem zapoznać się ze szczegółami licencji. Trudno w tym miejscu też nie wspomnieć o Dokumentach Google, które bardzo zyskują na popularności. Działają one w przeglądarce internetowej on-line, więc nie wymagają instalacji, a jedynie rejestracji. Ponadto umożliwia nadawanie uprawnień innym użytkownikom do wglądu, a nawet edycji naszych dokumentów. Znakomicie sprawdzają się więc przy pracy grupowej. Na podobny model dystrybucji oprogramowania oparty na subskrypcjach i dostępie on-line przechodzi ostatnimi czasy również Microsoft.
Wybór programu zależy też od systemu operacyjnego. Przedstawione wyżej propozycje znane są przede wszystkim z systemów Windows, część działa również w środowiskach linuksowych. Własne rozwiązania proponuje też firma Apple dla użytkowników ich systemów operacyjnych.

Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych

Oprogramowanie tego typu znajduje bardzo szerokie zastosowanie, właściwie w każdym biznesie. Zawsze, gdy pojawiają się jakieś dane (np. finansowe) do akcji wkraczają od razu arkusze kalkulacyjne. Niezastąpione są zwłaszcza w prężnie rozwijającej się branży analizy master data (danych podstawowych). W bardziej zaawansowanych zastosowaniach arkusze kalkulacyjne bywają już wypierane przez relacyjne bazy danych. Jednak nawet tam, gdzie rozwiązania takie już wdrożono, wciąż bardzo często sięga się po stare, dobre i sprawdzone arkusze kalkulacyjne. Programy te wciąż mają się więc bardzo dobrze i umiejętność ich obsługi pozostaje jednym z częstszych wymagać stawianych przez pracodawców osobom szukającym zatrudnienia.

1 thought on “Arkusze kalkulacyjne – eksperci do zadań specjalnych

  1. Dobrze jest znać przynajmniej podstawy działania Arkuszów kalkulacyjnych. W pracy biurowej jest to mile widziana i często wymagana umiejętność.

Comments are closed.