Co to system ERP? Korzyści z korzystania z platformy

Wiele firm korzysta dziś z najnowszej technologii, która pozwala osiągać biznesowe cele. System ERP to narzędzie, które pomaga w zarządzaniu przedsiębiorstwem, niezależnie od wielkości firmy i specyfiki danej branży. W tym artykule odpowiem na pytanie, czym jest system ERP oraz dlaczego warto z niego skorzystać.

System ERP dla firm – definicja

Zaczynając od samej terminologii, system ERP to oprogramowanie stworzone do zarządzania biznesem w wielu jego obszarach. Sam skrót ERP to nic innego jak planowanie zasobów, czyli kontrola nad poszczególnymi procesami w firmie. Zauważ, że współczesne przedsiębiorstwa działają wielowymiarowo, a na ostateczny sukces na rynku wpływ ma odpowiednie funkcjonowanie każdego aspektu biznesu. Odpowiedni system ERP pomaga w działaniach sprzedażowych, księgowych, prowadzeniu magazynu, zarządzaniu kadrami i finansami. Każdy z systemów składa się z modułów, które można dobrać do swoich potrzeb.

Możliwości sztucznej inteligencji opracowanej przez firmę Nvidia

Platformy dostępne na rynku

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów oprogramowania dla firm. Różnią się one funkcjonalnością, jakością wykonania i jakością obsługi klienta. Aby system został dobrze zaimplementowany kluczową kwestią jest wybranie odpowiedniego partnera wdrożeniowego, który pomoże w obsłudze systemu i posłuży wsparciem po samym wdrożeniu.

Najpopularniejsze systemy ERP to BPSC, enova365, Subiekt GT, Subiekt Nexo, Comarch ERP, Exact, Infor LN (dawniej Baan, Macrologic, Oracle, SAP Business One, Simple. Poza gotowymi rozwiązaniami wiele firm oferuje jeszcze platformy dedykowane, które można jeszcze dokładniej dopasować do zakresu zadań w firmie.

Dlaczego warto postawić na solidny system ERP?

Odpowiednia platforma ERP pomaga w pracy, optymalizując czas potrzebny na wykonanie zadań oraz dysponowanie budżetem. Systemy klasy ERP coraz częściej znajdują zastosowanie w fabrykach, które sukces uzależniają od automatyzacji zadań. Inwestycja w odpowiednie oprogramowanie dla firm często zwraca się przez redukcję kosztów firmy, więc dostosowany do specyfiki branży system może przynieść w przyszłości oszczędności. Poza tym intuicyjny interfejs ułatwi pracę osobom na wielu stanowiskach i pomoże w komunikacji wewnątrz firmy oraz komunikacji z klientem.